VÝSTAVA

Margaréta Petržalová

:

Miss Maxima

Nailshop / Év van Hettmer

Margaréta Petržalová : Miss Maxima    

 

Otvorenie výstavy : 28.10.2023

Trvanie výstavy: 29.10 – 3.12.2023

Kurátorský text : Peter Mačaj 

 

Margaréta Petržalová vtkáva do každého svojho obrazu látku jej snov, aby nám ich prostredníctvom ukázala to, na čo mnohí zabúdame: že život, ktorý je naplnený snívaním, ktorý je naplnený tvorením stále nových snových obrazov, je život, pre ktorý je splneným snom samotný takýto život. 

Séria obrazov s názvom „Miss Maxima“ rozpráva príbeh ženy, ktorá hľadá v živote maximum toho, čo prináša. Hedonistické potešenia, cesty do neznáma , cesta k sebe samej. Miss Maxima tvorí, nasleduje seba samú a nikdy neuhne bokom od svojho cieľa. Séria zachytáva ženu / ženy bohyne a pojednáva o tom, čo v nás samých je to nadpozemské, silné, krásne a večné.


Margaréta Petržalová (1993)
Absolvovala odbor maliarstvo na VŠVU pod vedením prof. Ivana Csudaia. Centrom diania v jej obrazoch je vždy človek. Pracuje takmer vždy so živým modelom, ktorým nahrádza podsúvané autority, ktoré nepoznáme. Počas štúdia Petržalová pracovala s témami týkajúcich sa jej generácie, v ktorej sa pohybuje ako v reálnej, tak virtuálnej podobe. V súčasnosti pracuje s autobiografickými motívmi. Tieto obrazy vznikli priamo k výstave, jej chápanie stereotypu inej kvetinovej ženy potláča jej prirodzenú agresivitu, tak príznačnú skôr pre mužov, v kvetinách ženy miznú, zároveň v ich jemnosti je ich sila. Margaréta je finalistkou prestížnej ceny – Maľba roka, žije a pracuje v Smoleniciach. 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia